Selectievoetbal onder druk

Geplaatst op: woensdag 27 maart 2019 om 18:15.

Opnieuw schaft een amateurvoetbalclub het selectiebeleid bij de jeugd af. Vanaf volgend seizoen zal AVC Heracles uit Almelo de jeugdcategorieën Onder 9 niet meer indelen op speelsterkte. In Dagblad Tubantia vertelt Peter van Meerten, technisch coördinator bij de club, dat hij al veel langer met het idee rondliep en vindt dat het plezier van kinderen in de voetbalsport leidend hoort te zijn. ‘Op het schoolplein niet mee mogen doen omdat je in een lager team speelt: daar zijn we klaar mee!’

AVC Heracles is de vijfde amateurvoetbalvereniging die jeugdteams anders gaat indelen en afscheid neemt van het selectievoetbal. Eerder dit seizoen begonnen
SV Orion in Nijmegen, Swift in Amsterdam, Hercules in Utrecht en Be Quick 1887 uit Groningen met een proef. De laatste vier doen dit binnen het Gelijke Kansen-project van de bond. Kinderen uit lagere teams krijgen hiermee dezelfde kansen als kinderen uit de zogenaamde selectie-elftallen en trainen met dezelfde goede trainers op dezelfde velden en met dezelfde materialen. Ook krijgen de spelers uit de lagere teams de kans om twee keer per week te trainen, zoals gebruikelijk is voor de selectie-elftallen. Mocht het project voor de clubs naar meer smaken, en willen de club na dit seizoen doorgaan met het experiment, dan worden de selectieteams voor de trainingen helemaal afgeschaft. De spelers uit een leeftijdscategorie worden dan willekeurig ingedeeld over de elftallen, ongeacht hun niveau.

Van Meerten is bij AVC Heracles al verder. Komend seizoen gaan de jongste leden ‘op de grote hoop’ en worden random ingedeeld in teams per leeftijdscategorie. Ouders mogen daarin meebeslissen. “Ze krijgen in het voorjaar gelegenheid om op de teamindeling te schieten, als hun kind bijvoorbeeld niet meer bij een vriendje in het team zit.” AVC Heracles wijzigt zelfs de teambenamingen, zodat er geen ‘eerste’ teams meer zijn. Wel krijgen voetballertjes die erbovenuit steken, extra trainingen naast hun team.

Met dezelfde probleemstelling als vertrekpunt – ‘Is vroeg selecteren wel goed voor de ontwikkeling van een kind?’ – hebben ze bij SV Orion in Nijmegen een iets andere benadering gekozen. Marleen de Boer, jeugdvoorzitter van SV Orion, vertelt hierover in de Correspondent: ‘Selecteren leidt bij kinderen tot grote teleurstelling en zet druk op degenen die wel zijn geselecteerd. Daarom hanteert SV Orion een nieuwe slogan: ‘Iedereen een ster.’” Volgens de jeugdvoorzitter zou het niet mogen uitmaken hoe goed je bent en heeft iedereen recht op eenzelfde niveau van begeleiding. Dat dit in het voetbal ongewoon is, vindt ze op z’n zachts gezegd vreemd. Temeer omdat niet is bewezen dat selectievoetbal bij de pupillen ook daadwerkelijk betere spelers oplevert. Mede om die reden stelt de jeugdvoorzitter hardop de vraag: ‘Waarom doen we het dan?’

Volkomen terecht.

Want nog nooit heeft onderzoek uitgewezen, dat we er met de gangbare selectiewijze goed aan doen. Sterker nog; we weten dat heel veel kinderen jarenlang op een verkeerd niveau spelen, daardoor minder plezier (kunnen) ervaren en zelfs toekomstig prestatievoetbal wordt onthouden (omdat kinderen bijvoorbeeld een groeispurt maken). Peter van Meerten bestrijdt ook mogelijke nadelige sportieve consequenties. “In Zweden, waar 400.000 mensen ijshockey spelen, wordt tot 16 jaar niet geselecteerd. 14 procent wordt prof of semi-prof. Zet dat tegenover Canada, dat twee miljoen ijshockeyers telt en al wel aan selectieteams doet bij de jeugd. Daar wordt slechts 1 tot 2 procent prof of semi-prof.’

Je ruikt de lente in het voetbal.

Column Jan Dirk van der Zee, directeur amateurvoetbal KNVB